راهنمای تاکومتر یا دور سنج و خصوصیات آن !

درباره راهنمای تاکومتر یا دور سنج و خصوصیات آن ! بیشتر بدانید ...

راهنمای تاکومتر یا دور سنج و خصوصیات آن !

تاکومتر یا دور سنج و خصوصیات آن

تاکومتر یا همان دورسنج وسیله ای الکترو مکانیکی جهت اندازه گیری تعداد دور انواع وسایل الکتریکی میباشد که میتوان از این دستگاه در اندازه گیری دور انواع الکترومتور ها و … استفاده نمود.کاربرد این وسیله دیجیتالی در صنایع مختلف از جمله ماشین سازی – ساخت فن های تهویه مطبوع – لوازم خانگی – اندازه گیری دور انواع سانتری فیوژهای صنعتی و آزمایشگاهی – تعمیرات و ساخت خودرو ها و موتورهای بنزینی یا دیزلی و… نام برد.

این دستگاه به سه شکل مختلف تعداد دور موتور یا هر وسیله چرخشی دیگر را اندازه گیری میکند.به صورت مکانیکی – نوری و لیزری

جهت اندازه گیری به صورت مکانیکی باید شفت یا مخروط تعبیه شده بر روی دستگاه دور سنج یا تاکومتر را به شفت موتور متصل نمود تا به چرخش درآید و تعداد دور هر دو به یک اندازه برسد و یا اصطلاحاً سنکرون شود. در این زمان به عدد نمایش داده شده بر روی دستگاه نگاه کنید . تعداد دور نمایش داده شده برابر تعداد دور موتور می باشد.

اندازه گیری به روش نوری به این شکل میباشد که یک نشانگر یا نازل بر روی  شفت یا پروانه نسب کرده و تاکومتر را نزدیک آن نگه داشته یا قرار می دهیم با چرخش موتور و رد شدن هر بار نشانه نسب شده بر روی شفت یا پروانه موتور کانتر دستگاه یک دور محاسبه میکند و بعد از چند لحظه که موتور به دور نامی خود میرسد میتوان تعداد دور را ثبت نمود.

در روش سوم که به صورت لیزری می باشد فقط کافیست نور لیزر دستگاه را بر روی شفت ،بدنه و یا پره دستگاه گرفته تعداد دور آن را ثبت کرده و استفاده کنید.

در برخی از دستگاه های موجود عمل ثبت داده های اندازه گیری شده توسط خود دستگاه انجام میگیرد و فقط با اتصال به کامپیوتر می تواند داده های ثبت شده را در قالب فایل اکسل و یا نمودار دریافت کنید.

جهت انتخاب دستگاه دور سنج مناسب باید یکسری نکات را مورد توجه قرار دهید .

نکته اول بازه تعداد دور دستگاه هایی که میخواهید عمل تاکومتر را انجام دهید .

نکته دوم روش مناسب جهت اندازه گیری

نکته سوم دقت دستگاه در اندازه گیری تعداد دور و رزولیشن دستگاه دورسنج . این نکته از انجا حائظ اهمیت می باشد که در اندازه گیری برای تعداد دور های پایین اندازه گیری به روش لیزری مناسب نبوده و دارای خطای بالا میباشد و روش مناسب این نوع سنجش به صورت نوری و مکانیکی است . همچنین برای اندازه گیری تعداد دور بالا بهترین روش روش اندازه گیری لیزری و نودی میباشد زیرا ممکن از با بالا رفتن تعداد دور دستگاه دور سنج اسیب دیده و اپراتور را مجروح نماید .این روش خطر نسبتا بالایی دارد و ممکن است موجب اسیب دیدگی تکنیسین و یا اپراتور شود.

جهت انتخاب دستگاه مناسب میتوانید با کارشناسان شرکت فنی و مهندسی سیانکو مشورت نمائید .مشاوران و کارشناسان این شرکت همواره آماده پاسخگویی به هر نوع سوال درمورد انواع دور سنج و تاکومتر به شما همیهنان گرامی می باشند.

کلمات کلیدی :

تاکومتر ,انواع تاکومتر دیجیتال ,تاکومتر نوری مکانیکی ,تاکومتر لیزری ,دور سنج نوری لیزری ,کاربرد تاکومتر ,روش کار انواع تاکومتر دورسنج