آشنایی با روشهای مختلف تست زمین

درباره آشنایی با روشهای مختلف تست زمین بیشتر بدانید ...

آشنایی با روشهای مختلف تست زمین

تجهیزات وابزا دقیق سیانکو

روشهای مختلف تست چاه ارت:

چاه ارت یکی از مهمترین  مواردی می باشد که برای حفظ ایمنی مکانی از آن استفاده می شود.سیستم ارتینگ و چاه ارت ,سیستم هایی حفاظتی می باشند که برای جلوگیری از خطرات احتمالی و پیشگیری از حوادث ناگوار ناشی از صاعقه ایجادمی شود.برای تست چگونگی اجرای چاه ارت و اطمینان از سلامت عملکرد چاه ارت بایستی تست چاه ارت  انجام شود.

تست چاه ارت به چندین روش انجام می شود,در این مقاله درباره تست چاه ارت با روشهای مختلف توضیحاتی ارائه شده است.برای تست چاه ارت نیاز به لوازم و تجهیزاتی می باشد که در اجرای دقیق تر تست چاه ارت استفاده می شود.

تست چاه ارت با استفاده از یک عدد ترانسفورماتور ایزوله ، یک عدد ولتمتر و یک عدد آمپرمتر

در این روش تست چاه ارت سوندها در زمین قرارداده می شود, سپس آمپر متر را با ثانویه ترانس سری نمایید و یک سر آزاد ترانس را به سیم چاه ارت متصل نموده ویک سر آمپر متر را به سوند آخر وصل نمایید. یک سر ولتمتر را به سیم چاه ارت و سر دیگرآن را به سوند اول وصل نمایید سپس اولیه ترانس ایزوله را به برق 220 ولت وصل نمایید و مقدار ولت به دست آمده را بر مقدار عدد آمپر متر تقسیم نمایید . مقدار به دست آمده,مقاومت چاه ارت می باشد.

تست چاه ارت با ارت تستر یا مگر:

در این روش به این صورت می باشد که 3 تا میله  دارد , یکی از میله ها به سیم مسی که بالا آوردیم وصل میکنیم و 2تای دیگر را در فواصل  10 و20 متری  بعد از چاه ارت میکوبیم و بعد مقاومت زمین را میگیریم . اما اگر ارت تستر نداشتید می توانید با یک فیوز مینیاتوری 10 آمپر چاه ارت را تست کنید به این صورت که یک سر فیوز را به برق وصل میکنید و بعد فیوز را وصل کرده و یک سیم هم به چاه ارت وصل کرده ودر یک لحضه به فیوز میزنید اگر فیوز قطع شد چاه ارت مقاومت استاندارد دارد.

ساده ترین روش تست ارت:

در حال حاضر استفاده از سیستم ارت بسیار زیاد می باشد و اکثر ساختمان ها از سیستم ارت استفاده می کنند.سیستم ارت یک سیستم حفاظتی و مناسب برای ایجاد امنیت در ساختمان می باشد.

برای اجرای سیستم ارت و چاه ارت نیازمند تخصص و لوازم مرتبط می باشیم,تست چاه ارت به چندین روش انجام می شود اما ساده ترین روش تست ارت برای اجرای چاه ارت نیز وجود دارد,به طور کلی برای تست چاه ارت ,مقاومت چاه ارت مهم می باشد.

در بعضي مواقع كه كوبيدن الكترود ممکن نمی باشد و يا فضاي لازم برای سيم كشي و كوبيدن ميله ها وجود ندارد در صورتي كه نزديك ميله ارت مزبور يك سيستم لوله كشي گسترده آب مدفون، فونداسيون گسترده و يا سيم نول وجود داشته باشد به راحتي و بدون كوبيدن الكترود می توان مقاومت سیستم  ارت را با تقريب بالایي به دست آورد. روش كار به اين صورت است كه يك سيم از چاه ارت به دستگاه ارت تستر وصل ميكنيم و يك سيم هم از سيم نول يا ارت گسترده به دستگاه مي آوريم و دستگاه را در حالت دو پين قرار ميدهيم و تست ارت را انجام مي دهيم.

چاه ارت چیست؟

چاه ارت(earth) در مفهوم به معنی زمین است که نام دیگر آن سیستم اتصال زمین است.

سیستم اتصال به زمین دارای چاه ارت و سیم اتصال است .

وظیفه چاه ارت چیست؟

وصل کردن هرگونه جریان الکتریکی به زمین است که این عملکرد بیشتر برای جلوگیری از برق گرفتگی صورت میگیرد.

به عبارتی بهتر با وصل کردن تمام دستگاه های برقی صنعتی , مخابراتی و خانگی  با سیم اتصال به چاه ارت یک سیستم ارتینگ را به وجود آورده ایم.

هدف از اجرای سیستم ارتینگ جلوگیری از نشتی جریان الکتریکی و مدارات الکتریکی و جلوگیری از برق گرفتگی است که این مسئله در صنعت برق امر مهم و ضروری به حساب می آید.

در وصل کردن چاه ارت جریان الکتریکی باید دقت قابل توجهی انجام شود گاها شده است که در مواردی این سیم اتصال را به جای نادرستی متصل کرده اند که کار بسیار پر خطر و کشنده ایی است.

درهنگام اتصال كامل سيم هاي فاز به سيم ارت فيوز مربوط به آن فاز عمل كرده و جريان را قطع مي كند ودر هنگام اتصال كامل سيم نول به سيم ارت اگر مدار ارتينگ داراي فيوز محافظ جان(FI)باشد،اين فيوز از 30 ميلي آمپر نشتي جريان به بالا را قطع مي كند وباعث قطع كامل جريان فاز و نول ميشود.

لازم به ذكر است كه سيم ارت و سيم نول به ظاهر از نظر اينكه بي برق هستند بسياربه يكديگر شبيه هستندولي در عمل دوسيم مستقل از هم وعملكردي متفاوت از يكديگر دارند, و هيچگاه نمي توان از يكي بجاي ديگري استفاده كرد.

سيستم ارتينگ امروزه كاربردي همانند خود برق را داراست و از اهميت بسيار ويژه اي برخوردار است.چنانكه در مخابرات به سيستمهاي ارتينگ بسيار حساس و دقيق براي جلوگيري نويز در شبكه نياز است و نيز در شبكه هاي انتقال و توزيع برق كاربرد فراوان دارد؛ شبكه هاي برق گير بدون سيم ارت عملا بلا استفاده هستند.

انواع چاه ارت

  • چاه ارت عمقی
  • چاه ارت سطحی

چاه ارت عمقی

به طور معمول یک چاه با عمق زیاد حفاری میشود و سیستم ارتینگ پیاده سازی میشود. البته در این روش باید بتوان در اطراف سایت امکان حفاری چاه با اعماق زیاد را داشته باشیم .

چاه ارت سطحي

در چاه ارت سطحی زمانی که ما نمیتوانیم چاه با اعماق وسیع حفاری کنیم کاربرد دارد و معمولا تا عمق 80 سانتیمتر قابل انجام است.

– شرایط استفاده از چاه ارت سطحی و روش راه اندازی آن از نظر مکانی به مکان هایی که :

ـ حداقل فضایی باید در اطراف سایت وجود داشته باشد تا امکان اجرای چاه ارت سطحی ممکن باشد.

ـ از نظر ارتفاعی باید از سطح دریا پایین تر باشد.

ـ  اطراف سایت دارای پستی و بلندی های کمی باشد.

ـ بین دکل و سایت تقریبا یک فاصله ی زیادی وجود داشته باشد

هرچند که روش چاه ارت سطحی دارای مزایایی است اما اجرای ارت به روش های زیر دارای ارجحیت بیشتری است:

1-ROD 2-RING  3- پنجه اي (شعاعي)4-مختلط 5- حلزوني 6- الكتروشيميايي 7- شبكه اي