آشنایی با هند پمپ فشار (کالیبراتور دستی فشار )

درباره آشنایی با هند پمپ فشار (کالیبراتور دستی فشار ) بیشتر بدانید ...

آشنایی با هند پمپ فشار (کالیبراتور دستی فشار )

هند پمپ فشار/کالیبراتور دستی فشار Hand Pump Pressure Calibrator

هند پمپ فشار و یا کالیبراتور دستی فشار به منظور تست عملکرد صحیح تجهیزات اندازه گیری فشار شامل دستگاه پرشر گیج و ترانسمیتر فشار بکار می رود، در واقع جهت کالیبره کردن تجهیزات اندازه گیری فشار به کار می روند.

پمپ فشار دستی برای استفاده از مایعات هیدرولیک طراحی گردیده است (مانند روغن ترانسفورماتور) و معمولا در رنج 0 تا 250 بار محدوده فشار، پمپ را می توان مورد استفاده قرار داد. از این هند پمپ برای کالیبره کردن انواع ابزار فشار سنج، ترانسمیتر و سنسور فشار به عنوان فشار استاندارد مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کلی کالیبراتورهای فشار به دو صورت دیجیتال و آنالوگ دسته بندی می گردند . کالیبراتور های دستی به کمک پمپ دستی و گیج فشار دقیقی که به تست گیج معروف هستند این امکان را می دهند که گیج مشکوک را تست کرده و از صحت عملکرد آن مطمئن شوید. برخی از این نمونه های کالیبراتور می توانند نزدیک به ۱۰۰۰ بار را اندازه گیری کنند. نمونه ها دیگر نیز وجود دارند که معرف ترین آنها دد ویت تستر (Dead weight tester) می باشد که معمولا برای اندازه گیری فشار بالا مورد استفاده میگیرد.

انواع کالیبراتور فشار براساس نحوه عملکرد:

  • کالیبراتور فشار پمپ دستی
  • پنوماتیکی یا بادی
  • کالیبراتور پمپ فشار دستی هیدرولیکی

پمپ دستی پنوماتیک یا بادی با امکان اعمال منفی 880 میلی بار تا 16 بار فشار برای مصارف صنعتی و کالیبره گیج های خلا و فشار رنج پائین بکار می رود . به وسیله پمپ دستی پنوماتیک به راحتی میتوان انواع گیجهای فشار را با دقت بالا کالیبره نمود.

در برخی از نمونه ها هندپمپ کالیبراتور به صورت مولتی فانکشن قابلیت تولید فشار نیوماتیک از خلاء نسبی تا 60 بار و همچنین تولید فشار تا 700 بار به صورت هیدرولیک در یک دستگاه را دارا میباشد که در نوع خود کم نظیر است . در واقع هندپمپ به صورت نیوماتیک و هیدرولیک میباشد و در این نوع با ادغام هر دو رنج وسیعی از احتیاجات کالیبراسیون فشار را میتواند پوشش دهد.

در انتخاب این تجهیزات به موارد زیر توجه کنید .

  • رنج فشاری
  • هیدرولیک یا پنوماتیک بودن تجهیز
  • دقت دستگاه و تست گیج
  • هندهلد یا دستی بودن یا دسکتاپ و میزی بودن تجهیز