کاربرد PH متر چیست ؟

کاربرد PH متر چیست ؟

pH_Scale-seeanco

PH چیست ؟

PH کمیتی لگاریتمی با قابلیت اندازه گیری توسط PH متر می باشد که اسیدی یا قلیایی بودن مایعات را مشخص می کند به عنوان مثال  PH آب غلظت یونهای هیدروژن موجود در آب را تعیین می کند که بر روی اسیدی یا بازی بودن خواص آن موثر است. آب خالص به میزان اندک به یون های H و OH تجزیه می شود.

ph چیست و اندازه گیری پی اچ

پی اچ معیار تست کیفیت آب آشامیدنی بایستی در حدود 7 (محدوده خنثی) باشد. در حالت PH کمتر از 7 ، آب حالت اسیدی و در صورت PH بالای 7 آب خاصیت قلیایی به خود می گیرد.

آب اسیدی با PH پایین تر از 7 سبب خوردگی و حلالیت فلزات به ویژه آهن می شود، از این رو در صنایع مختلف برای جلوگیری از خوردگی فلز، PH آب را بالاتر از  محدوده خنثی تنظیم می کنند. سرعت خوردگی ناشی از اسیدی بودن آب با افزایش دما بیشتر می شود، بدین جهت کنترل دما و PH امری ضروری در صنایع مرتبط می باشد

مفهوم PH اولین بار توسط سورن سن Søren Peder Lauritz Sørensen  در سال 1909 در آزمایشگاه کارلسبرگ به عنوان معیاری خاص در سنجش اسیدی یا بازی بودن مواد مطرح شد سورن سن در ابتدا این موضوع را در زمینه میزان یون H موجود در آب مطرح کرد و به همان دلیل نام اختصاری PH به معنای قدرت یون هیدوژن را بر این کمیت نهاد.

تاریخچه ph متر

در دهه 1910  آلیس ایووانز باکتری شناس به تاثیر کمیت پی اچ در شیر ، کره و دیگر فرآورده های لبنی و سلامت مواد غذایی پی برد و دیگر محققان با رشد تکنولوژی مفهوم PH را گسترش دادند

به تدریج پی اچ متر با گسترش کمیت پی اچ ابزاری ضروری در سنجش سلامت مواد غذایی، شیر و دیگر فرآورده های لبنی، گوشت و حتی نگهداری تجهیزات صنعتی و خاک شد.

 

PH متر هانا مناسب برای لبنیات گوشت و مواد غذایی

برای دریافت قیمت انواع دستگاه PH متر هانا برای لبنیات گوشت و مواد غذایی و مصارف آزمایشگاهی با ما تماس بگیرید…

روش های مختلف سنجش PH

دو روش کلی برای سنجش میزان PH در آب ها وجود دارد که شامل دو روش زیر است.
1.     روش استفاده از PH متر الکتریکی
2.     تعیین پی اچ به روش رنگ سنجی شناسانگرها

PH متر چیست و چگونه کار می کند ؟

همان طور که گفته شد روش های سنجش PH بسیار متنوع هستند اما استفاده از شناسانگرها (معرف های شیمیایی) و تجهیزات الکترونیکی رایج ترین روش در محاسبه این کمیت بنیادی هستند. شناسانگر ها الیاف، کاغذ یا محلولی خاص هستند که در محیط اسیدی یا بازی تغییر رنگ می دهند.

 

پی‌ اچ متر نخستین بار در سال ۱۹۳۶ میلادی توسط شیمیدان آمریکایی آرنولد اورویل بکمن Arnold Orville Beckman اختراع گردید وی مخترع DU متر نیز می باشد.

پی اچ متر

PH متر الکتریکی از طریق اندازه گیری پتانسیل الکتریکی بین دو الکترود و ارجاع به جدولی خاص میزان یون هیدروژن موجود در محلول را اندازه گیری می کند. در مدل های پیشرفته تر امروزی اکثر اندازه گیری های PH در آزمایشگاه با استفاده از PH متر های دیجیتال به وسیله یک مدار الکترونیکی کار می کند. انجام می شود این مدارها به طور کلی از یک الکترود شیشه ای و یک الکترود مرجع خارجی  یا الکترود ترکیبی و یک ولت متر برای اندازه گیری ولتاژ، تشکیل شده است

PH متر چگونه کار می کند و ساختار پی اچ متر

انواع PH متر

PH متر آزمایشگاهی سیان

PH متر های الکترونیکی بسیار متنوع هستند این تجهیزات در انواع  ساده قلمی تا پیچیده و گران قیمت دارای قابلیت اتصال به کامپیوتر و دیگر ویژگی ها تولید می شوند در یک دسته بندی کلی PH مترها به انواع پی اچ متر قلمی ، پرتابل ، رومیزی و … تقسیم بندی می شوند.

انواع آنالوگ این تجهیزات نیز در گذشته مورد استفاده بوده است که امروزه جای خود را به PH متر های دیجیتال سبک و کم حجم با قابلیت های مختلف نظیر اندازه گیری دما و رطوبت و … داده اند.

کالیبراسیون PH متر

این سوال که چرا یک PH متر نیازمند کالیبراسیون است و این کار چگونه صورت می گیرد یکی از سوالات پر تکرار است که علت آن به دلیل دقت اندازه گیری و جلوگیری از خطا احتمالیست و روش کالیبراسیون PH متر ها بر اساس دستور العمل سازندگان دستگاه متفاوت است.

از جمله برندهای فعال در زمینه ساخت تجهیزات با کیفیت ph متر | اسید سنج ، میتوان به هانا آمریکا (HANNA) ، کمپانی AZ آمریکا ، تستو آلمان (TESTO)

 

ساختار الکترود دستگاه  PH متر

 

↵ لینک های مربوط به تهیه دستگاه های ph متر :

 

از جمله کلمات مرتبط با این مقاله:

انواع ph متر و اینکه پی اچ متر چگونه کار میکند,فروش و پشتیبانی,کالیبراسیون ,خرید سریع,تعمیر , مدل های انلاین,ph متر خاک,الکترو پی اچ متر ارزان,تیتراسیون پی اچ متری,پی اچ متر گوشت,قیمت ph سنج دیجیتال آکواریوم,قیمت کاغذ پی اچ ایرانی,پی هاش متر قلمی,ph meter,اسید سنج,انواع دستی پرتابل رومیزی,پ هاش متر‌,سنسور ph سنج,فروش کیت ph سنج